Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika – czyli pracownik tez może zwolnić się w trybie natychmiastowym

Nadrzędna kategoria: ROOT
Kategoria: Baza wiedzy

Możliwość rozwiązania umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia została przewidziana w dwóch sytuacjach.

Pierwsza z nich ma charakter obiektywny i wymaga potwierdzenia w orzeczeniu lekarskim, druga ma charakter bardziej subiektywny i wymaga oceny przez pracownika czy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika.  

W praktyce mamy więc do czynienia z sytuacją, gdy pracownik subiektywnie ocenia, iż pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika, czego w żaden sposób nie potwierdza pracodawca. W takiej sytuacji konflikt jest nieuchronny.

 

 

 

Wymogami formalnymi skorzystania z omawianego uprawnienia są:

  • Zachowanie miesięcznego terminu na złożenie pracodawcy oświadczenia o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia, który biegnie od uzyskania informacji o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy
  • Zachowanie formy pisemnej z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie

Niedochowanie formy pisemnej nie powoduje jednak nieważności rozwiązania umowy w tym trybie. W razie sporu pracownik może za pomocą innych środków dowodowych wykazywać ten fakt, np. za pomocą zeznań świadków czy przesłuchania stron.

Przydatne orzecznictwo:

Wyrok SN z dn. 04.04.2000 r., I PKN 516/99, OSNP 2001 nr 16, poz. 516

Przesłanką rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia ze względu na ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika i uzyskania odszkodowania (art. 55 § 11 KP) jest wina umyślna lub rażące niedbalstwo pracodawcy. Pracodawca, który nie wypłaca pracownikowi w terminie całości wynagrodzenia, ciężko narusza swój podstawowy obowiązek z winy umyślnej, choćby z przyczyn niezawinionych nie uzyskał środków finansowych na wynagrodzenia.

Wyrok SN z dn. 04.03.1999 r., I PKN 614/98, OSP 1999 nr 11, poz. 208

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika na podstawie art. 55 § 11 k.p. jest skuteczne bez względu na to, czy wskazane przez pracownika przyczyny rzeczywiście występują. Ten sposób rozwiązania stosunku pracy powinien znajdować odzwierciedlenie w świadectwie pracy.

 

Autor: Monika Smulewicz