Zwolnienie lekarskie obejmuje 29 dni miesiaca, 30 dzień jest dniem wolnym od pracy - jak obliczyć wynagrodzenie ?

W celu prawidłowego rozliczenia wynagrodzenia za pracę należy zastosować przepisy zgodnie z § 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 62, poz. 289 z późn. zm.) w celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik za pozostałą część tego miesiąca otrzymał wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek, miesięczną stawkę wynagrodzenia dzieli się przez 30 i otrzymaną kwotę mnoży przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby. Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

Jeżeli zatem np. w danym miesiącu było 30 dni kalendarzowych, a zwolnienia były przez 29 dni - wynagrodzenie pracownika należy podzielić przez 30 i pomnożyć przez 29. Uzyskaną kwotę należy odjąć od wynagrodzenia miesięcznego, a do wyniku dodać kwotę wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku.

Nawet jeżeli pracownik nie przepracował ani jednego dnia w miesiacu, obowiązkowo trzeba wypłacić pozostałą część wynagrodzenia zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 62, poz. 289 z późn. zm.).

 

Autor: Agnieszka Głuszko