Wynagrdzenie za pracę w porze nocnej

Pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 2100 a 700   tak wynika z zapisu w art. 1517 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ostatnia zmiana w Dz. U. z 2006 r. nr 133, poz. 935) Decyzję w sprawie umiejscowienia pory nocnej w podanym przedziale czasowym ustawodawca pozostawił pracodawcy. Stosowne postanowienie w powyższej sprawie winno zostać zawarte w układzie zbiorowym pracy bądź regulaminie pracy. W razie braku stosownego postanowienia w aktach prawa wewnętrznego, pora nocna obejmuje pełne dziesięć godzin (od 2100 do 700).

Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w nocy, w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 151(8) KP).

W myśl zasady wyrażonej w art. 9 § 2 oraz art. 18 § 1 Kodeksu pracy, która zakazuje stosowania jedynie rozwiązań mniej korzystnych niż określone w wymienionym akcie prawnym, nie ma przeszkód, aby wymieniona stawka została ustalona na wyższym poziomie przez regulacje wewnątrzzakładowe.

Zapamiętaj!

Dodatek za pracę w porze nocnej przysługuje niezależnie od tego, czy pracownik jest uznany za pracującego w nocy, czy też praca w wymienionej porze ma charakter incydentalny.

Przy ustalaniu dodatkowego wynagrodzenia za godzinę pracy w porze nocnej, minimalne wynagrodzenie za pracę dzieli się przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu.

Przykład:

Pracownik w miesiącu maju ( 21 dni roboczych) przepracował 25 godzin w porze nocnej. Dodatek wyniesie:

1.680/168 * 20% = 2,00*25 =50,50

Powyższe oznacza, że stawkę tę należy ustalać odrębnie dla każdego miesiąca, chyba, że liczba godzin w niektórych z nich jest taka sama.

Dodatek przysługuje również - niezależnie od ewentualnego dodatku za pracę ponadnormatywną bądź ponad wymiarową - dla pracującego w porze nocnej w godzinach nadliczbowych. Jeżeli praca wykonywana jest w porze nocnej i jest jednocześnie pracą w godzinach nadliczbowych, to pracownik ma jednocześnie prawo do dwóch dodatków. Za pracę w porze nocnej i za godziny nadliczbowe.

Powyższe oznacza, że stawkę tę należy ustalać odrębnie dla każdego miesiąca, chyba, że liczba godzin w niektórych z nich jest taka sama.

Wiecej przykładów omówimy na jednym z kursów kadrowo-płacowych.

 

Aurtor: Marzena Jasińska