Czas pracy pracowników niepełnosprawnych przed i po 10 lipca 2014 r. – zmiany, zmiany, zmiany …..

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. W  przeciągu ostatniego 2,5 roku nastąpiło jednak wiele zmian w tym temacie. Od 10 lipca obowiązywać będą nowe regulacje, których wprowadzenie zdeterminował wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Poniżej przedstawiam rys historyczny porządkujący kolejne zmiany.

Tak było do 31 grudnia 2011 r.

Obniżone normy czasu pracy stosowano automatycznie z mocy prawa do pracowników z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Tę grupę pracowników do 31 grudnia 2011 r. obowiązywały następujące normy czasu pracy:

  • 7 godzin na dobę,
  • 35 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy

Praca w godzinach nadliczbowych dozwolona tylko na wyraźny wniosek pracownika, za zgodą lekarza odpowiedzialnego za profilaktyczna opiekę zdrowotną.

Zmiana od 1 stycznia 2014 r.

Od 01.01.2012 r. czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin w tygodniu. Jeśli lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną wyda w odniesieniu do osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zaświadczenie o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy - czas pracy takiej osoby nie będzie mógł przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu.

Wyrok TK z dnia 13 czerwca 2013 r.

Art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w brzmieniu nadanym przez art. 1 pkt 4 lit. a ustawy z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 226, poz. 1475), w zakresie, w jakim uzależnia zastosowanie skróconego czasu pracy do osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności od uzyskania zaświadczenia lekarskiego o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy, jest niezgodny z art. 2 w związku z art. 69 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z wyrokiem tylko do 9 lipca 2014 r. obowiązuje przepis zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny.

Czas pracy niepełnosprawnych od 10 lipca 2014 r.

10 czerwca 2014 r. Sejm uchwalił ustawę przywracającą regułę, że osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności pracują nie dłużej niż 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo. Ustawa realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Od 10 lipca 2014 r. czas pracy pracowników niepełnosprawnych wynosi:

  • 7 godzin na dobę,
  • 35 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy

W konsekwencji, od 10 lipca br. pracownik ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będzie mógł pracować 8 godz. na dobę i 40 godz. w tygodniu tylko wtedy, gdy sam o to wystąpi i uzyska zgodę lekarza odpowiedzialnego za profilaktyczna opiekę zdrowotną nad pracownikami. Pracodawca nie będzie mógł skierować pracownika z własnej inicjatywy na badania w celu ustalenia, czy dłuższa praca jest uzasadniona.