Mama wraca do pracy, czyli przywileje pracownicze z tytułu sprawowania funkcji rodzicielskiej

Nadrzędna kategoria: Baza wiedzy
Kategoria: Baza wiedzy / Kadry i płace

Pracownicy, którzy łączą pracę z wykonywaniem funkcji rodzicielskiej mają zagwarantowany szereg uprawnień. Większość z nich przysługuje obojgu rodzicom, jednak w tym samym czasie z uprawnienia tego może korzystać tylko jedno z nich. Do najważniejszych uprawnień należą:

Przerwa na karmienie piersią

Przysługuje pracownicy karmiącej piersią w ilości dwóch półgodzinnych przerw wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca naturalnie więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw po 45 minut jedna. Przerwy te na wniosek pracownicy mogą być udzielone łącznie. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie pracownica ma prawo do jednej przerwy półgodzinnej, natomiast w sytuacji gdy czas pracy jest krótszy niż 4 godziny przerwa nie przysługuje. Zainteresowana pracownica powinna w tym celu przedłożyć pracodawcy odpowiedni wniosek, a gdy tego zażąda również zaświadczenie od lekarza pediatry. Przepisy nie określają czasu przez jaki pracownica może korzystać z tego uprawnienia, jednak w razie wątpliwości pracodawca ma prawo zażądać od pracownicy stosownego zaświadczenia.

Prawo do dwóch dni zwolnienia od pracy

Uprawnienie to przysługuje pracownicy lub pracownikowi w ilości dwóch dni w skali roku bez względu na liczbę dzieci do ukończenia przez dziecko 14 roku życia. Uprawnienie to przysługuje niezależnie od stażu pracy i wymiaru czasu pracy. Stosownie do potrzeb pracownika może być wykorzystane łącznie lub oddzielnie. Z uwagi na powyższe, w sytuacji, gdy każde z rodziców/opiekunów pozostaje w zatrudnieniu nie ma przeszkód aby każde z nich wykorzystało po jednym dniu zwolnienia na opiekę nad dzieckiem.

Uprawnienia pracowników opiekujących się dzieckiem do lat 4:

 

Polecamy również: Certyfikowany kurs kierowników działów kadr i płac (poziom zaawansowany)