Kobieta ciężarna a praca przy komputerze

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 3 kwietnia 2017 r.w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży  i kobiet karmiących dziecko piersią od 1 maja 2017 r. przestała obowiązywać zasada, uprawniająca kobiety ciężarne do pracy przy monitorze trwającej maksymalnie cztery godziny na dobę.

Wedle nowych przepisów na każde 50 minut pracy wykonywanej przez kobietę w ciąży przy komputerze powinno przypadać przynajmniej 10 minut przerwy, która ma być wliczana do czasu pracy.

Ustawodawca zdecydował się na te zmiany przepisów ze względu na fakt, iż dzięki rozwojowi techologicznemu poprawiła się jakość sprzętu, a w szczególności ekranów komputerowych. Nie mają już one tak szkodliwego wpływu na zdrowie ciężarnej jak kilka lat temu. Ponadto z opinii specjalistów od medycyny pracy wnika, że w przypadku pracy wykonywanej w niezmiennej pozycji ciała przy obsłudze monitorów ekranowych lepsze efekty dla zdrowia daje wprowadzenie częstszych przerw, niż skrócenie całkowitego czasu pracy.

Nowe regulacje ułatwią pracodawcy organizowanie pracy kobiecie w ciąży. Nie będzie już on zoobowiązany do przesunięcia ciężarnej do wykonywania innego rodzaju pracy na kolejne cztery godziny lub zwalniania jej ze świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w sytuacji jeśli nie ma mamożliwości zapewnienia jej innej pracy niż przy monitorze komputera.

 

Śledź wpisy na naszym blogu, już wkrótce kolejne ciekawe treści. Polecamy rónież: Zintegrowany kurs specjalistów ds. kadr i płac - od podstaw do specjalisty

Autor: Iwona Wołkiewicz - wykładowca na kursach organizowanych przez Akademię Prawa Pracy i Rachunkowości CEDOZ.