Zasady wystawiania faktur VAT od 2014 roku

Nadrzędna kategoria: Baza wiedzy
Kategoria: Baza wiedzy / Rachunkowość i podatki

Od 2014 roku przestało obowiązywać rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Zasady wystawiania faktur obecnie regulują dodane do ustawy o VAT art. 106a-106q. Zgodnie z nowo dodanym art. 106 i ust. 1 ustawy, faktura będzie musiała zostać wystawiona nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. Ten zapis zmienia zasadę wynikającą z art. 19 ustawy, który określał obowiązek wystawienia faktury w terminie do 7 dnia od daty wykonania usługi lub dostawy towaru.

Obowiązkowe dane na fakturze VAT od 2014 roku

Zgodnie z art. 106e ust. 1 znowelizowanej ustawy o VAT, faktury wystawiane od początku stycznia 2014 r. powinny zawierać:

  • numer, za   pomocą  którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, poprzedzony kodem PL,
  • numer, za pomocą  którego nabywca towaru lub usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej w danym państwie członkowskim, zawierający dwuliterowy kod stosowany na potrzeby podatku od wartości dodanej właściwy dla tego państwa członkowskiego,

 

Dodatkowe informacje na fakturze od 2014 roku

W przypadku niektórych faktur, konieczne jest zamieszczanie w ich treści danych, w szczególnosci:

 

 Podsumowanie

Przyjąć  należy, że jeśli wystawiona w 2014 roku faktura nie będzie posiadała wskazanych w ustawie obligatoryjnych danych, nie będzie mogła zostać uznana za fakturę w rozumieniu art. 2 pkt 31 ustawy, a w związku z tym, z dokumentu takiego nabywca nie będzie  mógł odliczyć VAT naliczonego.

Dla wystawcy, dokument taki, nie ma znaczenie w obliczu nowych przepisów, gdyż to nie fakt wystawienia faktury warunkuje  moment powstania obowiązku podatkowego (z zastrzeżeniem pewnych wyjątków). Obowiązek podatkowy w myśl art. 19a ust. 1 ustawy o VAT będzie powstawał w momencie dokonania dostawy towarów lub wykonania usług. Tak  więc, u dostawcy towaru/usługi obowiązek podatkowy powstanie bez względu na to czy faktura zostanie wystawiona czy też nie, ani w jakiej formie. Po zrealizowaniu transakcji dostawca ma zobowiązany do naliczenia i odprowadzenia VAT.

Publikacja ma charakter informacyjny.

 

Autor: Jolanta Romanowicz