Nowe regulacje prawne w podatku dochodowym od osób fizycznych

Nadrzędna kategoria: Baza wiedzy
Kategoria: Baza wiedzy / Rachunkowość i podatki
Opublikowano: wtorek, 12 styczeń 2016 19:39
Odsłony: 2723

W związku z ustawą z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1217), do ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzone zostały zmiany, które zaczęły obowiązywać z od 1 stycznia 2016 r.

Wprowadzone zmiany dotyczą rozszerzenia katalogu dochodów/przychodów wolnych od podatku  na podstawie art. 21 ust 1 ustawy PIT,  do którego dodano :

 

Dodano również  nowy art. 52f, na podstawie którego wolne od podatku są:

1) zasiłek macierzyński przyznany na podstawie art. 20 ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw,

2) kwoty podwyższenia uposażenia oraz kwoty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego przyznane  na podstawie art. 21 ww. ustawy nowelizującej.

Ponadto od 2016 roku obowiązują nowe preferencje podatkowe dla wydatków na żłobki i przedszkola wprowadzone ustawą z dnia 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 1296).

Do ustawy PIT dodano:

 

Nowelizacja reguluje koszty po stronie pracodawcy; zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 i 2 lit. ustawy PIT kosztami uzyskania przychodów są:

1) koszty poniesione przez pracodawcę na utworzenie zakładowego żłobka, zakładowego klubu dziecięcego lub zakładowego przedszkola;

2) koszty związane z prowadzeniem zakładowego żłobka, zakładowego klubu dziecięcego lub zakładowego przedszkola do wysokości limitów, tj. do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie na każde dziecko pracownika, o którym mowa w art. 27f ust. 1 ustawy PIT:

 

 

3) koszty z tytułu dofinansowania pracownikowi wydatków związanych z objęciem dziecka pracownika opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna, uczęszczaniem dziecka pracownika do żłobka lub klubu dziecięcego oraz uczęszczaniem dziecka pracownika do przedszkola; również w granicach ww. limitu miesięcznie.

Powyższe kategorie wydatków stanowią koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem, że nie zostały sfinansowane z ZFŚS.

Autor: Jolanta Romanowicz