Od 1 stycznia 2019 R. zmiany w zakresie użytkowania firmowych samochodów osobowych.

Nadrzędna kategoria: Baza wiedzy
Kategoria: Baza wiedzy / Rachunkowość i podatki
Sylwia Kucharska

W dniu 26 października Senat przyjął bez poprawek nowelizacje ustaw od podatku dochodowym PIT i CIT, z których wynikają duże zmiany w zakresie zaliczania do kosztów podatkowych wydatków związanych z użytkowaniem samochodów osobowych, używanych zarówno prywatnie jak i na cele firmowe:

  1. Ustawa ogranicza do 75% możliwość zaliczania w koszty podatkowe wydatków eksploatacyjnych ponoszonych na firmowe samochody osobowe, które są wykorzystywane również prywatnie (obecnie nie ma limitu). Do wydatków objętych tym limitem należą: paliwo, oleje, inne płyny eksploatacyjne, serwis, przeglądy, naprawy, części zamienne, opony, opłaty parkingowe, autostradowe itp.
  2. Podniesiony zostaje limit amortyzacji w przypadku nabycia pojazdów osobowych (do tej pory równowartość 20 tys. euro) do kwoty 150 tys. zł dla pojazdów spalinowych i hybrydowych oraz do kwoty 225 tys. zł dla samochodów elektrycznych.
  3. Limitem 150 tys. zł dla samochodów spalinowych i hybrydowych oraz 225 tys. zł dla samochodów elektrycznych będzie objęty również leasing operacyjny pojazdów osobowych (obecnie nie ma limitu).
  4. Wydatki związane z leasingiem nie będą objęte limitem 75% - z zastrzeżeniem że jeśli w racie leasingu będą zawarte opłaty eksploatacyjne – to ta część raty będzie objęta limitem 75%.

Przepisy czekają już tylko na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw.

Polecamy: Zintegrowany kurs na samodzielnego księgowego (od podstaw do specjalisty)

Autor: Agnieszka Orłowska-Radziwiłł - wykładowca na kursach organizowanych przez Akademię Prawa Pracy i Rachunkowości CEDOZ