Ochrona sygnalistów - przygotowanie do wdrożenia nowych regulacji


Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii powinna zostać wdrożona do 17 grudnia 2021 roku, ale terminu tego nie udało się dotrzymać.

 Na posiedzeniu 14 czerwca Sejm Rzeczypospolitej przyjął ustawę o ochronie pracowników zgłaszających naruszenie prawa przygotowaną przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Teraz ustawa czeka na podpis Prezydenta, który od momentu przekazania jej przez Marszałka Sejmu ma 21 dni na jej podpisanie, zawetowanie lub skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli Prezydent zdecyduje o podpisaniu ustawy, to wejdzie ona w życie jesienią tego roku.

Projekt zakłada, że

  • ustawa wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia jej ogłoszenia,
  • podmioty prawne, na rzecz których według stanu na dzień 1 stycznia lub 1 lipca danego roku wykonuje pracę zarobkową co najmniej 50 osób, muszą ustalić wewnętrzną procedurę dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych.

 Tym samym do wdrożenia odpowiednich procedur ochronnych, w relatywnie krótkim czasie, zobowiązani będą przedsiębiorcy zatrudniający 50 osób (wlicza się pracowników w przeliczeniu na pełne etaty lub osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy, jeżeli nie zatrudniają do tego rodzaju pracy innych osób, niezależnie od podstawy zatrudnienia).

Ponadto organy władzy państwowej i samorządowej będą zobowiązane do utworzenia zewnętrznych kanałów zgłoszeniowych.

Cel szkolenia:

Nabycie praktycznej wiedzy z zakresu wdrożenia w organizacji skutecznego systemu zgłaszania naruszeń. Zapoznanie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, a także polskim projektem ustawy w tym zakresie.

Metody prowadzenia zajęć: wykład w oparciu o prezentację, case study, burza mózgów, dyskusja, odpowiedzi na pytania, wyjaśnianie wątpliwości.

Czas trwania 6 godzin dydaktycznych, w godz. 10:00 do 15:00.

< Wróć do listy kursów